1st

Short Story

Stephanie Hing, Grade 11
Queenwood School For Girls


Defence Against The Daily Predator

View

1st

Short Story

Isobel Whitaker, Grade 7
St Thomas' Primary School


Hunted

View

2nd

Short Story

Joel Biddle, Grade 8
Toowoomba Grammar School


Animal Kingdom

View

2nd

Short Story

Kyle Muldoon, Grade 12
North Rockhampton State High School


Bernard The Winged Monkey

View

3rd

Short Story

Lauren Fraser, Grade 2
Golden Beach State School


The Ants

View

3rd

Short Story

Sam Healy, Grade 9
Clare High School


Blinded By The Light

View

Honorable Mention

Short Story

Katherine Collins, Grade 10
Lowther Hall A.G.S


Trapped

View

Honorable Mention

Short Story

Erin Healy, Grade 6
Watervale Primary School


No Escape

View

5th

Short Story

Sarah Pannam, Grade 1
Roberts Mccubbin Primary School


Spike The Dragon

View

5th

Short Story

Saul Wakerman, Grade 11
Centralian College


Silver Bullet

View

Finalist

Short Story

Elizabeth Beaton, Grade 10
MacRobertson Girls High School


The Animal

View

Finalist

Short Story

Kitty Blackmore, Grade 7
Daramalan College


Ruby

View

Finalist

Short Story

Sarah Bourke, Grade 8
Radford College


Future Earth

View

Finalist

Short Story

Elizabeth Burke, Grade 9
Emmaus Catholic College


The Hopeful Journey

View

Finalist

Short Story

Jake Cameron, Grade 4
Virginia State School


Lost In The Rainforest

View

Finalist

Short Story

Rhiannon Clark, Grade 7
Western Heights College


Being Human

View

Finalist

Short Story

Vince Comelab, Grade 7
Lalor Secondary College


Accelerated

View

Finalist

Short Story

Alice Cooper, Grade 5
St Luke's Grammar School


The Lost Tiger

View

Finalist

Short Story

Caitlan Cooper-Trent, Grade 8
Queenwood School for Girls


Brethren

View

Finalist

Short Story

Kate Davis, Grade 12
Trinity College


Grettal The Giraffe

View

Finalist

Short Story

Lauren Denman, Grade 5
Groves Christian College


The Turtle's Journey

View

Finalist

Short Story

Ellen Ferris, Grade 4
Forster Public School


Lioness Survival Course

View

Finalist

Short Story

Luisa Fitzpatrick, Grade 8
North Albany Senior High School


Minty's Bones

View

Finalist

Short Story

Amelia Foong, Grade 8
Sydney Secondary College


Fragile Wings

View

Finalist

Short Story

Geoffrey Gaskell


The Perfect Law For The Jungle

View

Finalist

Short Story

Caitlin Gordon-King, Grade 4
Alstonville Public School


Cats (Should) Rule!

View

Finalist

Short Story

Matthew Hall, Grade 2
Calamvale Community College


The Australian Adventure

View

Finalist

Short Story

Sam Langshaw, Grade 7
Caringbah High School


My Favourite Pet

View

Finalist

Short Story

Ashleigh Morse, Grade 8
Queenwood School for Girls


Animal Kingdom

View

Finalist

Short Story

Sophie O'Neill, Grade 7
Southern Cross School


By Moonlight

View

Finalist

Short Story

Sophie Osborn, Grade 7
East Fremantle Primary School


The Night He Never Returned

View

Finalist

Short Story

Alyssa Parsons, Grade 8
St Peter's Collegiate Girls' School


A New Beginning

View

Finalist

Short Story

Ashlea Pearce, Grade 9
Aquinas College


Call Of The Deep

View

Finalist

Short Story

Kara Pogos, Grade 10
Kilvington Girls Grammar School


On The Wings Of A Bat

View

Finalist

Short Story

Larissa Rodrigues, Grade 7
Aberfoyle Park High School


Stars Of The Rainbow

View

Finalist

Short Story

Jilly Royal, Grade 6
Kangaroo Valley Public School


Just A Game

View

Finalist

Short Story

Frances Waterbury, Grade 6
Yarra Valley Grammar School


The Colours Of A Dragonfly

View

Finalist

Short Story

Clare Yap Hui Ling, Grade 11
Presbyterian Ladies' College


A Note From The Animal Kingdom

View

Finalist

Short Story

Shell Yeo, Grade 9
Northern Beaches Christian School


The Compound

View

Finalist

Short Story

Sharyn Zha, Grade 11
Sydney Girls High School


The Average Sydney

View