1st

Short Story

Georgia Mould, Grade 10
Brisbane Girls Grammar School


Lost Innocence

View

1st

Short Story

Jane Thompson, Grade 6
Loreto College


All In A Nights Work

View

2nd

Short Story

Karla Cosier, Grade 6
Wellington Public School


The Ride Of My Life

View

2nd

Short Story

James Marzec, Grade 8
Wesley College


A Matter Of Perspective

View

3rd

Short Story

Charlotte Brooks, Grade 10
Waimea College


For The Sake Of Our Lives

View

3rd

Short Story

Persia Iwan, Grade 7
Rangeview Intermediate School


Time Warp

View

Honorable Mention

Short Story

Anne Cayley, Grade 5
Austinmer Primary School


The Ancient War

View

Honorable Mention

Short Story

Craig Dalton, Grade 8
St Marys Star Of The Sea


Sweet Venom

View

5th

Short Story

Cathy Gillespie, Grade 12
All Hallows School


All The Robots Yearn For Freedom In Time

View

5th

Short Story

Andrew Muratore, Grade 6
Berry Public School


Delivery

View

Finalist

Short Story

Rygayya Ahmed, Grade 11
Oxley College


Pintu Peach's Journey

View

Finalist

Short Story

Brett Ashley, Grade 10
Centenary State High School


Ernie And Me

View

Finalist

Short Story

Chloe Bailey, Grade 5
Solway Primary School


Spirit Of The Wild

View

Finalist

Short Story

Grete Chan, Grade 10
North Sydney Girls High School


The Visit

View

Finalist

Short Story

Michelle Day, Grade 12
St Patricks College


Vetual Reality

View

Finalist

Short Story

Tim Doman, Grade 12
Grant High School


Fast Food Break In

View

Finalist

Short Story

Carrie Ewin, Grade 4
Chelsea Heights Primary School


The Boy Who Had B.O.

View

Finalist

Short Story

John Alexander Eyre, Grade 7
St Marys Laidley


No Mans Land

View

Finalist

Short Story

Kyle Fuhrmann, Grade 10
Wauchope High School


Cliffhanger

View

Finalist

Short Story

Ben Gardiner, Grade 12
Wesley College


Personal Space

View

Finalist

Short Story

Nicky Hentrich, Grade 7
Perth College


Stand Off

View

Finalist

Short Story

Marilyn Koo, Grade 6
North Rocks Primary School


Broken Sky

View

Finalist

Short Story

Kiri Milburn, Grade 7
Wesley College


Ready To Run

View

Finalist

Short Story

Rosina Muir, Grade 6
Telopea Park


Skinning The Cat

View

Finalist

Short Story

Rebecca Newport, Grade 7
Waimea Intermediate School


The Tree Top War

View

Finalist

Short Story

Ashlea Rix, Grade 7
Frankston High


Wondering

View

Finalist

Short Story

Katherine Smyrk, Grade 5
New Gisborne Primary School


The Wonga-Wonga Tragedy

View

Finalist

Short Story

Evelyn Taylor, Grade 9
Rangitoto College


By Royal Appointment

View

Finalist

Short Story

Tammy Temomo, Grade 8
Hunterville School


The Great Death

View

Finalist

Short Story

Mandy Yim


The Invasion

View