1st

Short Story

Imogen *, Grade 6
*


Mirrors

View

1st

Poetry

Christina Kumar, Grade 5
Oran Park Anglican College


Trees: Love Letter

View

2nd

Poetry

Nicholas Kelly-Flett, Grade 10
Maclean High School


Cruel Monotony

View

2nd

Short Story

Sibi Packirisamy, Grade 8
North Sydney Boys High School


A Servant Of Death

View

3rd

Short Story

Phoebe Fliegner, Grade 7
Katoomba High School


Invaded

View

3rd

Poetry

Amelia Hosie, Grade 8
Ravenswood School For Girls


Dust

View

Finalist

Short Story

Anna Auer, Grade 7
Eden Marine High School


Chocolates To Afghanistan

View

Finalist

Poetry

Antonia Batistich, Grade 11
St Mary's College Ipswich


Gone

View

Finalist

Poetry

Shanni Chen, Grade 7
Caulfield Grammar School


The Grass In The Meadow

View

Finalist

Short Story

Issac Clifford, Grade 9
Cressy District High School


Sunflower

View

Finalist

Poetry

Martin Daenke, Grade 7
Collegiate School Of St Peter


Early One Winter Morning

View

Finalist

Poetry

Georgia Dannock-Price, Grade 8
Mullauna College


The Black Bird

View

Finalist

Short Story

Ella Dwyer, Grade 5
Gabbinbar State School


James And The Sacred Pearl

View

Finalist

Poetry

Chanaka Epa, Grade 5
St Matthew's Primary Scool


The Minotaur

View

Finalist

Poetry

Omar Ghanem, Grade 5
Neville Bonner Primary School


Happiness

View

Finalist

Poetry

April Golder, Grade 6
Ironside State School


Silently

View

Finalist

Short Story

Isabella Mae Gripton, Grade 6
Stanwell Park Public School


The Willow Tree

View

Finalist

Short Story

Tanicka Hammond, Grade 9
John Fawkner College


Little Wonders

View

Finalist

Short Story

Sophia Hart, Grade 2
St Francis Of Assisi Primary School


Turbo's Little Adventure

View

Finalist

Short Story

Sophie Humbert, Grade 3
All Saints Anglican School


The Wise Owl's Truth

View

Finalist

Poetry

Eden Isaac, Grade 8
Mt Carmel College


Connect The Dots

View

Finalist

Short Story

Ava Loughnan, Grade 3
Karrinyup Primary School


Did The Fireflies Make The World Bright?

View

Finalist

Poetry

Caitlin MacLaughlin, Grade 6
Brunswick Junction Primary Shool


Family

View

Finalist

Poetry

Maja Maric, Grade 10
Willetton Senior High School


Aftermath

View

Finalist

Short Story

Kian McDowall, Grade 4
Kingston Heath Primary School


Ultan The Unicorn Unites

View

Finalist

Short Story

Elysha Pascoe, Grade 12
Melville High School


Charlie

View

Finalist

Poetry

Kayla Reimann, Grade 9
Somerville House School


Shadows

View

Finalist

Poetry

Cooper Riley, Grade 7
St Pauls College


We Was Right

View

Finalist

Poetry

Elizabeth Robbins, Grade 8
Churchlands Senior High School


Braces

View

Finalist

Poetry

Hannah Smith, Grade 8
Highview Community Christian College


An Old Tomorrow...

View

Finalist

Short Story

Rachel Thompson, Grade 4
Palmerston District Primary School


Redding, A Most Unusual Dragon

View

Finalist

Short Story

Lincoln Thomson, Grade 4
Arundel State School


Ze Plague

View

Finalist

Short Story

Molly Tyler, Grade 6
Bridgetown Primary School


Bicycle

View

Finalist

Short Story

Elyssa Wakim, Grade 1
Maronite College Of The Holy Family Parramatta


How The Elephants Got Their Trunks

View

Finalist

Poetry

Charlotte West, Grade 1
Kimberley Park State School


Why I Like Trees

View

Finalist

Short Story

Isaac West, Grade 10
Marist College North Shore


Flowers Of Despair

View