1st

Short Story

David Handler, Grade 12
Barker College


War-Machine Orchestra

View

1st

Poetry

Tim Merritt, Grade 11
Wesley College


The Squeak And The Moo

View

2nd

Poetry

Stephanie Matchett, Grade 10
Amaroo School


Sanctuary Beneath The Water

View

2nd

Poetry

Cassie Stern, Grade 10
Chinchilla State High School


The Coming Of Autumn

View

3rd

Poetry

Amelia Murray, Grade 5
Wickepin Primary School


My Creek

View

3rd

Short Story

Cameron Wells, Grade 6
St Charles Primary School


The Storm

View

Finalist

Poetry

Ashley Boyd, Grade 9
Flora Hill Secondary College


Childhood Memories

View

Finalist

Poetry

Elise Boyle, Grade 8
St Mary Star Of The Sea College


Waiting

View

Finalist

Short Story

Georgia Bradley, Grade 5
Stella Maris Primary School


The Man With The Magic Walking Stick

View

Finalist

Short Story

Ashley B Cook


Zephaterra: Anciano's Magic

View

Finalist

Poetry

Charlotte Cooper, Grade 9
Canberra Girls Grammar School


Breaking Free

View

Finalist

Short Story

Shonae Coulthard, Grade 11
St Ursula's College


Grandfather Clock

View

Finalist

Poetry

Casey Dieckmann, Grade 9
Bendigo South East Secondary College


The Next Phase

View

Finalist

Poetry

Penelope Drastik, Grade 6
The Illawarra Grammar School


The Day I Met A Duck In My Bath Tub

View

Finalist

Poetry

Sharna Fischle, Grade 5
Kimberley Park State School


Maddy

View

Finalist

Short Story

Christopher Hays, Grade 9
Ryan Catholic Community School


Sapphire Dragon

View

Finalist

Short Story

Gerard Hortense, Grade 11
St Columbas High School


To Satire Professor Minosa Insanity

View

Finalist

Poetry

Malissa Hossain, Grade 7
Macarthur Girls High School


Emotions

View

Finalist

Poetry

Max Jameson, Grade 1
Mary MacKillop Primary School


Friendship

View

Finalist

Poetry

Jacqueline Lee, Grade 12
Sydney Girls High School


Life

View

Finalist

Poetry

Finlay Mackenzie, Grade 4
Rozelle Public School


The Sapphire Dragon

View

Finalist

Short Story

Tayla Mackie, Grade 10
Rockingham Senior High School


The Mouse

View

Finalist

Poetry

Sarah Mahoney, Grade 12
Chancellor State School


I Am

View

Finalist

Poetry

Kishama Meridian, Grade 3
Allambie Heights Public School


Crystal Lagoon

View

Finalist

Poetry

Marnie Mitchell, Grade 10
St Mary's College


Tears To My Eyes

View

Finalist

Short Story

Suna Ozcan, Grade 8
Macarthur Girls High School


Uniting Of The Separated

View

Finalist

Poetry

Ishwari Patil, Grade 5
Chalcot Lodge Primary School


The Wise Farmer

View

Finalist

Poetry

Cassandra Petkovski, Grade 9
Macrobertson Girls High School


Sanctuary

View

Finalist

Short Story

Rachel Regan, Grade 7
Warners Bay High School


Journey From The Past

View

Finalist

Short Story

Grace Rheinberger, Grade 4
Faulconbridge Public School


My Adventure

View

Finalist

Short Story

Savannah Smith, Grade 4
Pingrup Primary School


'Flash Bandicoot' - The Rescue Mission.

View

Finalist

Poetry

Mariah-rose Vasiliadis, Grade 8
Siena College


The Big Willow Tree

View

Finalist

Short Story

Holly Whitehouse, Grade 4
Tambrey Primary School


Grace Learns A Lesson

View

Finalist

Short Story

Bradley Wilson, Grade 2
Gold Creek School


The Dinosaur Rainforest

View

Finalist

Poetry

Shannon Wren, Grade 10
Sacred Heart College


A Page Of History

View

Finalist

Short Story

Xi Zen Yap, Grade 12
Methodist Ladies College


Now, We Walk

View