1st

Poetry

Shaelea Jones, Grade 2
Hillsborough Public School


With Wings I Can Fly

View

1st

Poetry

Sudaraka Pieris, Grade 3
Matthew Pearce Public School


Equilibrium

View

2nd

Short Story

Elisia Killick, Grade 8
Strathcona Baptist Girls Grammar School


Wyndham Prison Boab

View

2nd

Poetry

Alice Walton, Grade 4
St Mary's Anglican Girl's School


How Doth The Shadow Lie

View

3rd

Poetry

Claire Dudgeon, Grade 10
South Grafton High School


Perception Is Paramount

View

3rd

Short Story

Lisa Xia, Grade 10
North Sydney Girls High School


The Mirror Made Me Sick

View

Finalist

Poetry

Frances Albers, Grade 10
Padua College


Sonnet For The Shadow

View

Finalist

Short Story

Jessica Bittar, Grade 9
Gilroy College


Desolation

View

Finalist

Short Story

Jeremy Burns, Grade 10
Yarra Valley Grammar School


Nightmare

View

Finalist

Poetry

Henrietta Chui, Grade 7
Ravenswood School For Girls


Suitcase Jackpot

View

Finalist

Short Story

Alessandro Cowley, Grade 11
Parramatta Marist High School


Farwell

View

Finalist

Short Story

Lisa Daniel, Grade 7
Kapunda Primary School


The Gamble For Life

View

Finalist

Poetry

Rafael Dela Costa, Grade 5
St Raphael's Primary School


Invictus

View

Finalist

Poetry

Shandra Earney


The Cost

View

Finalist

Poetry

Louise Edwards, Grade 8
Strathcona Baptist Girls Grammar School


Haven Beyond The Wasteland

View

Finalist

Short Story

Daniel Fortini, Grade 12
Shenton College


The Night.

View

Finalist

Poetry

Jasmine Giles, Grade 12
Fairhills High School


Of Reverence And Daydreams

View

Finalist

Poetry

Mariel Ilarde, Grade 3
St Dominic's School


Pearl Island

View

Finalist

Short Story

Jordan Kotevski, Grade 1
St Thomas Mores Primary School


Zombie Island

View

Finalist

Short Story

Michelle Lei, Grade 6
Jasper Road Public School


Sacrifice

View

Finalist

Short Story

James Li, Grade 5
Sutherland Public School


Misfortune Means Disaster

View

Finalist

Poetry

Eileen Liu, Grade 9
Methodist Ladies College


Spread Your Wings

View

Finalist

Short Story

Abigail Ma, Grade 4
Pymble Public School


The Old House

View

Finalist

Poetry

Jeanette Muir, Grade 9
Domremy College


Tapestry Across The Sky

View

Finalist

Short Story

Cassie-Grace Mutton, Grade 8
Inaburra School


Dusk Being

View

Finalist

Poetry

Teresa Repice, Grade 7
Bethany College


The Ballad Of Orpheus And Eurydice

View

Finalist

Poetry

Georgina Stobbie, Grade 9
Murwillumbah High School


Absence

View

Finalist

Short Story

Shiye Su, Grade 7
Ironside State School


More Than An Innocent Mist

View

Finalist

Poetry

Bruin Taylor, Grade 9
Victoria Point State High School


'Of Whom The Wish To Destroy, They First Make Mad'

View

Finalist

Poetry

Blake Toomey, Grade 6
Cobar Public School


A Dragon's Pride

View

Finalist

Poetry

Madeline Van Dongen, Grade 12
Elisabeth Murdoch College


Virtuality

View

Finalist

Short Story

Arwen Verdnik, Grade 3
Mckinnon Primary School


The Last Full Moon

View