1st

Short Story

Oliver Baitch, Grade 5
The Scots School -


The Oak

View

1st

Poetry

Amaya Liyanage, Grade 8
Loyola College -


But At What Cost?

View

2nd

Short Story

Clea Auciello, Grade 5
Sylvania Heights Public School -


The World Of Words

View

2nd

Poetry

Jamie Oliver, Grade 10
Donnybrook District High School -


Equality

View

3rd

Poetry

Charlotte Luxton, Grade 4
Ruyton Girls School -


My Turn

View

3rd

Short Story

Trinity Scala, Grade 11
St Peter's Catholic College -


Virtues Impasse

View

Finalist

Poetry

Zoltan Aczel, Grade 2
St Clair Public School -


One Day I’ll Drive A Monster Truck!

View

Finalist

Poetry

Chloe Alphonso, Grade 2
Sacred Heart Primary School -


The Balloon That Went To The Moon

View

Finalist

Poetry

Ella Bailey, Grade 9
Australian Christian College -


Regret

View

Finalist

Poetry

Ayaan Bhujel, Grade 3
Homebush Public School -


My Mother Country

View

Finalist

Poetry

Anne Briggs, Grade 8
Cavendish Road State High School -


Everlasting

View

Finalist

Short Story

Stella Cowie, Grade 2
Collaroy Plateau Public School -


The Dream

View

Finalist

Poetry

Olivia Drake, Grade 8
Mt St Michael's College -


The Storm

View

Finalist

Short Story

Luximypratha Eswaran, Grade 8
Girraween High School -


The Truth About Fairy Tales

View

Finalist

Poetry

Kathryn Fisher, Grade 9
Blackheath and Thornburgh College -


The Hidden

View

Finalist

Short Story

Maeve Fisher, Grade 4
Corndale Public School -


Crimson Hope

View

Finalist

Short Story

Mohsin Fouladi, Grade 2
Bellfield College -


Treasure In My Hand

View

Finalist

Poetry

Cameron Gillard, Grade 3
Our Lady of Fatima Primary School -


The Surf Competition

View

Finalist

Poetry

Olivia Gourlay, Grade 9
Bellarine Secondary College - Drysdale Campus


World War One

View

Finalist

Poetry

Banin Hasanzada, Grade 7
Cranbourne Secondary College -


A Lone Wolf

View

Finalist

Short Story

Abbygail Healey, Grade 1
Kandos Public School -


The Storm

View

Finalist

Short Story

Elizabeth Kemp, Grade 5
Perth College -


The Ripple Of The Water

View

Finalist

Poetry

Aarez Khattak, Grade 6
Macquarie Adventist College -


The Sleep Of The Sugar Glider

View

Finalist

Poetry

Ellysa Kirkby, Grade 1
West Byford Primary School -


Little Lizard

View

Finalist

Poetry

Elsie Leatham, Grade 4
Mansfield Primary School -


Growlers Gully Road

View

Finalist

Short Story

Thomas Lenehan, Grade 4
Perthville Public School


On The Rocks

View

Finalist

Short Story

Kayla Lowe, Grade 7
Australian Christian College - Southlands


The Perfect Gift

View

Finalist

Short Story

Emma Martin, Grade 6
Bayside Christian College


Floating On The Clouds

View

Finalist

Short Story

Gullara McInnes, Grade 10
Mareeba State High School -


The Tale Of The Midnight Terror

View

Finalist

Short Story

George Morris, Grade 2
Manly Vale Public School -


The Tall Man

View

Finalist

Short Story

Nathan Nguyen, Grade Pr
Ivanhoe Grammar School -


Dragons

View

Finalist

Short Story

Kala Petronijevic, Grade 2
Kingston Heath Primary School -


Healthy Choices Cake

View

Finalist

Short Story

Kody Roberts, Grade 12
Lowood State High School -


The Final Reaping

View

Finalist

Short Story

Matilda Wilson, Grade 5
Swansea Primary School -


Bubbles

View

Finalist

Poetry

Katie Winterbone, Grade 2
Caloundra State School -


Hello! Goodbye!

View

Finalist

Poetry

Michael Woo, Grade 6
St John's Primary School


In The Deep Dark Woods

View